Jednym z mikroelementów, które decydują o funkcjonowaniu naszego organizmu jest magnez. Sód, potas, wapń, żelazo i właśnie magnez to tzw. złota piątka niezbędnych do życia metali.
Magnez gromadzony w mitochondriach komórek, uczestniczy w kilkuset reakcjach enzymatycznych. Niedobór magnezu jest manifestowany przez organizm na wiele sposobów. Twój organizm da ci znać skurczami nad ranem, ciągłym zmęczeniem albo problemem z drżeniem mięśni. Najgorsze są długofalowe skutki niedoboru magnezu: apatia, zmęczenie a nawet zaburzenia psychiczne.
Za co odpowiada magnez?
Magnez zapewnia równowagę eletrolitową, metabolizm energetyczny, pomaga w prawidłowej syntezie białka, wspiera utrzymanie prawidłowych funkcji psychicznych, a także odgrywa rolę w procesie podziału komórek.
Magnez bierze udział w neurotransmisji, wytwarzaniu synaps i wypustek komórek nerwowych, tworzeniu osłonek mielinowych, zabezpiecza neurony przed przedwczesną śmiercią, jest ważnym mikroelementem dla procesów uczenia się i zapamiętywania.
Najwięcej entuzjazmu naukowców budzi jednak blokowanie przez magnez receptora NMDA, który, jak się uważa, uczestniczy w patogenezie depresji.
Nie można też pomijać związków magnezu z florą jelitową – uczestniczy w jej kształtowaniu na równi z innymi elementami diety a brak magnezu może zaburzać funkcjonowanie osi jelita-mózg.

W jakich produktach znajdziesz magnez?
Naturalny magnez znajdziesz w kakao (więc i ciemnej czekoladzie), pestkach dyni, otrębach pszennych, kaszy gryczanej, grochu i brązowym ryżu.
Co wypłukuje magnez?
Częste spożywanie kawy, herbaty i alkoholu. Jego poziom znacząco zmniejsza się także po antybiotykoterapii, przyjmowaniu leków moczopędnych i antykoncepcji hormonalnej. Na wchłanianie wpływa także stres. Długotrwałe nerwowe sytuacje powodują, że magnez jest dużo gorzej przyswajalny.

Suplementacja magnezem.
Dobrym sposobem na uzupełnienie niedoborów magnezu w organizmnie jest jego suplementacja. Suplementacja wyrównuje niedobory i przywraca homeostazę organizmu. Ale suplementowany magnez może na przykład wspomagać leczenie depresji lub łagodzić ostry stres. Wg stanu obecnej wiedzy wsparcie magnezem nie jest skuteczne w leczeniu lęku uogólnionego i napadów paniki. Nie jest też jasna jego rola w zaburzeniach typu ADHD, autyzmie czy schizofrenii a prace nad tymi zagadnieniami trwają.
Magnez zdecydowanie należy do grupy mikroelementów, bez których sprawne funkcjonowanie ludzkiego organizmu nie jest możliwe. Wraz z sodem, potasem, wapniem i żelazem tworzy „złotą piątkę” niezbędnych do życia metali.
O roli magnezu w funkcjonowaniu całych narządów i organów napisano przeszło tysiąc książek! Nie powinno to nikogo dziwić: magnez jest gromadziny w mitochondriach naszych komórek i uczestniczy w kilkuset reakcjach enzymatycznych, z których wiele nie może się bez tego pierwiastka obejść!
Skontaktuj się z nami – pomożemy dobrać odpowiedni dla Ciebie produkt lub produkty.
Źródło:
A. Botturi: „The Role and the Effect of Magnesium in Mental Disorders: A Systematic Review”.
UWAGA: Suplementy diety nie mogą być stosowane jako substytut zróżnicowanej diety. Zrównoważony sposób żywienia oraz zdrowy tryb życia są podstawą prawidłowego funkcjonowania organizmu.
Zobacz również:
Czy wiesz, że większość chorób ma swój początek w jelitach?
Chcesz dowiedzieć się więcej? Chcesz wiedzieć jak temu zaradzić? Pobierz DARMOWY poradnik.
Najnowsze komentarze